ЗАСІДАННЯ ВІСІМНАДЦЯТЕ   

Сесійна зала Верховної Ради України

14 травня 2013 року, 16 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України В. В. Рибак

<···>

17:04:00

ГОЛОВУЮЧИЙ. Розглядається проект Закону (реєстраційний номер 2219) про антикорупційну перевірку чиновників усіх рівнів. Як будемо розглядати це питання?

Ставлю на голосування: за скорочену процедуру.

Прошу голосувати.

17:04:35

Поіменне голосування. За-167

Проти – 82, утрималося – 47, не голосували – 110. Рішення прийнято.

Я запрошую до слова з доповіддю народного депутата України Арсенія Петровича Яценюка. Прошу.

17:04:56

ЯЦЕНЮК А. П.

Ви знаєте, пане Голово, перед доповіддю на цей законопроект я оце сиджу і думаю, що поспішили ви, коли ви сьогодні зняли з порядку денного розгляд питання про недискримінацію сексуальних меншин.

Пане Голово, я хотів би, щоб ми повернулися до питання про реальну боротьбу з корупцією.

Щойно Партія регіонів провалила один з ключових законопроектів. Це той законопроект, з якими, до речі, виступав ваш Президент Віктор Янукович, який казав про те, що необхідно створення окремого національного антикорупційного органу. І мене дивує позиція фракції більшості, яка відмовляється приймати законопроект, який спрямований на реальну боротьбу з корупцією. Який спрямований на те, щоб в Україні вперше за 20 років на кінець-то був створений незалежний – ми підкреслюємо, незалежний – орган по боротьбі з корупцією, який, до речі, був би підзвітний і підконтрольний Верховній Раді України.

Шановна фракція Партії регіонів! Чому ви самостійно не даєте можливості Верховній Раді України і українському народу, дійсно, отримати реальний механізм боротьби з корупцією. Ваша позиція зрозуміла. Ті, хто очолили корупцію, ті з корупцією боротися не збираються. Даний законопроект представляє другу частину попереднього закону, який передбачає введення так званої національної антикорупційної декларації. Цим законом ми хочемо ввести процедуру: перше – спеціальної перевірки всіх вищих державних посадових осіб (і увага!) і членів їх сімей щодо наявності майна, активів, рахунків, акцій, будь-якого іншого…

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.

ЯЦЕНЮК А. П. … будь-яких інших активів. І розкрити інформацію про те, що за останніх 3 роки відповідний чиновник і члени його сім'ї купували і продавали.

Друге. Також ми хочемо ввести обов'язкову процедуру декларування витрат. Не та, яка запроваджена сьогодні, 80 тисяч гривень. А та, яка відповідає сьогодні реальній купівельній спроможності українських громадян. Якщо ти потратив більше, ніж 10 мінімальних заробітних плат, ти як народний депутат чи ти як президент повинен про це звітувати.

І наостанок. Якщо ти користуєшся будь-яким майном, яке відсутнє у тебе в декларації, ти повинен показати, на яких підставах ти користуєшся цим майном і скільки коштів, і чи реальна ціна сплачена за користування цим майном. Ми хочемо реальний створити механізм дійсно прозорості в державній службі. Щоб люди відчули те, що в Україні іде не на словах, а на ділі боротьба з корупцією.

Ми звертаємося вкотре до Партії регіонів. Проголосуйте за законопроект трьох опозиційних фракцій. Цього вимагає народ України. Дякую за увагу.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Запрошую до слова керівника Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю Віктора Васильовича Чумака.

17:08:33

ЧУМАК В. В.

Віктор Чумак, 214 виборчий округ, місто Київ, Дніпровський район. Шановний Володимире Васильовичу! Шановні колеги! Ви знаєте, ми дійсно сьогодні могли зробити дуже серйозні кроки в боротьбі з корупцією, прийнявши ще ці два закони, які пропонувалися вашій увазі.

Законопроект 2219 визначає якраз механізм реалізації вимог статті 12 базового закону антикорупційного "Про засади запобігання і протидії корупції". Головною метою цих приписів, визначених в базовому законі, є якраз таки визначення на законодавчому рівні засад перевірки відповідності задекларованих чиновниками статків.

Саме це ми могли зробити, прийнявши за основу два законопроекти – 2218, 2219. Ще я раз хочу наголосити, що це і вимога всіх міжнародних організацій, з якими співпрацює Україна в антикорупційній політиці.

Ми могли б прийняти достатньо і повинні прийняти принципове рішення щодо необхідності здійснення запропонованої авторами закону процедури перевірки відповідності дійсності декларацій чиновників.

Комітет з урахуванням всіх ваших пропозицій зробить все необхідне для приведення його у відповідність до вітчизняного законодавства. І головне – це, дійсно, вимога сьогоднішнього українського суспільства.

Тому я пропоную у зв'язку з цим, і комітет, і я, пропоную підтримати даний проект закону. Дякую.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Прошу народних депутатів записатися від фракцій на виступ: два – "за", два – проти.

Прошу, народний депутат Наливайченко, фракція "УДАР Віталія Кличка".

17:10:20

НАЛИВАЙЧЕНКО В. О.

Шановні народні депутати, шановний пане Голово! Фракція "УДАР Віталія Кличка" вважає, що принциповою альтернативою ситуації, яка зараз є в державі, з правами кожного громадянина на справедливе життя, корупція з'їла, знищила і показала своє агресивне обличчя. Неголосування правої частини зали за створення, нарешті, антикорупційного бюро, засвідчило, що насправді народний бюджет ніхто не збирається повертати людям.

Друге. Ми стверджуємо і наполягаємо на тому, щоб, нарешті, було запропоновано державі і інший шлях розвитку, коли народні гроші і бюджетні гроші знаходяться під контролем, коли розкрадати гроші не можна ні в медицині, ні в будівництві, ні в спорті, ні в культурі, ні в українських школах.

Саме тому ми підтримуємо і будемо консолідовано голосувати, фракція "УДАР Віталія Кличка", за початок антикорупційної люстрації в державі. Антикорупційної люстрації, починаючи, повторюємо, з найвищих чиновників. Крім того, ми зобов'язуємося і будемо добиватися заборони в бюджеті на фінансування нічим не виправданих привілеїв народних депутатів, міністрів, Прем'єр-міністра, Президента та інших чиновників. Не виправдана ані охорони, ані вілли, ані інші привілеї, які проплачуються за народний бюджет. Ми стверджуємо, що цей бюджет має бути спрямований на соціальні програми. Влада має почати економити з себе і починати боротьбу з корупцією саме треба з самих верхів. Принципово важливо, і ми закликаємо всіх проголосувати за чесний підхід, очищати нарешті почати від корупціонерів владу. Владу в парламенті, в уряді і в Адміністрації Президента. Дякуємо за увагу.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Фракція "Батьківщина", Пишний.

17:12:21

ПИШНИЙ А .Г.

Андрій Пишний, фракція "Батьківщина". Прошу передати слово народному депутату Москалю.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу передати.

17:12:43

МОСКАЛЬ Г.Г.

Шановні… Шановні…

ГОЛОВУЮЧИЙ. Включено. Включено.

МОСКАЛЬ Г. Г. Шановні народні депутати, я буду говорити, щоб все було чутно. Шановні Партія регіонів, 20 листопада 2010 року Президент України на саміті Україна – ЄС у Брюсселі взяв План дій щодо лібералізації візового режиму, де чітко написано, створення бере на себе зобов'язання Україна, створення незалежного антикорупційного бюро. Да вам буде стидно, що коли вам подзвонять з Адміністрації Президента і ви будете хвалити цей закон і голосувати, і бігти за трибуну один за одним, штовхаючи друг-друга. Це взяв на себе ваш Президент. Чому ви не голосуєте?

І друге. Для чого ми подаємо ці декларації? Для макулатури? Їх підшивають у наші особові справи і особові справи всіх чиновників. Я хотів, щоб люди сьогодні, які нас чують, зрозуміли, це є саботація боротьби з корупцією зі сторони Партії регіонів. Ніхто не перевіряє дані декларації. Даже не встановлена відповідальність за неправдивість внесення змін у декларацію. Установлена тільки відповідальність за несвоевременную і несвоєчасну подачу декларацій. Остальне – це все є фікція, макулатура. Тому і сьогодні пропонується ввести перевірку чи пишуть чиновники правду те, що вони декларують у своїх деклараціях. Чи це все брехня. Так 90 відсотків – це брехня і вона нічим не підкріплена і немає ніякої відповідальності. Чого ви боїтеся? Ви боїтеся своїх виборців? То тоді сьогодні скажіть…

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте завершити.

МОСКАЛЬ Г. Г. … що ви сьогодні прийшли для того, щоб обманювати своїх виборців. Дякую.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Об'єднання "Свобода", народний депутат Мирний.

17:15:09

МИРНИЙ О. Б

Олександр Мирний, Всеукраїнське об'єднання "Свобода". Прошу передати слово Олегу Махніцькому.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Олег Махніцький, народний депутат.

17:15:30

МАХНІЦЬКИЙ О. І.

Шановні колеги, дійсно дуже шкода, що сьогодні парламент український показав те, що робить тільки вигляд боротьби з корупцією, але реально наміру викоренити корупцію з українського суспільства немає.

Ті законопроекти, які були сьогодні ранком прийняті, вони, як я вже виступав під час їхнього обговорення, вони обговорювалися під час зустрічі також із представниками Євросоюзу. І, власне, представники Євросоюзу поставили умову, що основним базовим законом має бути люстрація проведена в Україні і створення спеціального бюро по проведенню такої люстрації.

Законопроект, який щойно було відхилено, ним передбачалося створення люстраційного органу, а не ще одного правоохоронного органу. В нас жоден правоохоронний орган не наділений люстраційними повноваженнями. А, власне, в правоохоронних органах є і на більше корупції. Тому доручати такі функції будь-якому з правоохоронних органів, де ця корупція є – є недоцільно.

Скажіть, будь ласка, як можна боротися з корупцією, коли сьогодні є рішення судів про притягнення до відповідальності чиновників за корупційні діяння і ці чиновники продовжують працювати. Особа визнана корупціонером, а залежить від керівника органу чи він її звільнить, чи ні. Звичайно, що не може бути таких речей. І власне запропонованим законопроектом пропонується, що у випадку визнання судовим рішенням особи корупціонером, така особа звільняється і не може бути призначена протягом наступних п’яти років на посаду. В нас не буде ніколи дієвої боротьби з корупцією, поки не буде встановлено механізм люстрації. Тому що не буде вона подолана, поки за посад, з державних посад і органів місцевого самоврядування не буде усунуто корупціонерів.

Також вимагає, щоб крім тієї категорії, що стосується…

ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте

МАХНІЦЬКИЙ О І. … усунення корупціонерів також слід усунути і комуністів, і колишніх кадебістів, тому що корупція появилася в Україні не самостійно, а перейшла у спадок від комуністичної системи. Слава Україні! (Шум у залі)

ГОЛОВУЮЧИЙ. Партія регіонів, народний депутат Малишев, прошу.

17:18:08

МАЛИШЕВ В. С.

Уважаемые коллеги, аналогично этот законопроект в настоящее время не может быть принят. Объясню на каких основаниях.

Во-первых, решение затронутых в данном законопроекте вопросов относится только к компетенции Президента Украины. Почитайте, пожалуйста, Конституцию, уважаемые, статья 85-106.

Во-вторых, он дублирует Закон Украины "Об основных предотвращении и противодействия коррупции", который определяет основные принципы предотвращения и противодействия коррупции.

Уважаемый Арсений Петрович и уважаемый Геннадий Геннадиевич! Я к вам убедительно обращаюсь как юрист: вы, пожалуйста, готовьте те законы, которые действительно будут помогать в борьбе с коррупцией. Вот тогда это будет правильно.

До выборов Президента, дорогие мои еще осталось очень долго и не надо пиариться и обманывать наших простых граждан.

Поэтому я предлагаю также данный законопроект отклонить. Спасибо за внимание.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Хвилина, народний депутат Ляшко і приймати рішення будемо.

17:19:36

ЛЯШКО О. В.

Олег Ляшко, Радикальна партія. Мій колега, шановний Арсеній Яценюк, який називає себе лідером опозиції, із цієї трибуни щойно пошкодував з приводу того, що парламент сьогодні зняв з розгляду законопроект про дискримінацію сексуальних меншин.

Я думаю, що парламент прийняв абсолютно правильне рішення, я думаю, що у нашій країні достатньо проблем, які ми маємо вирішувати: створення робочих місць, забезпечення молоді роботою, житлом, підвищення пенсій для людей похилого віку, підвищення зарплат для працівників трудових, які за копійки живуть, зниження цін на ліки, на житлово-комунальні послуги. А от, коли сподіваєшся, в тому числі і подолання корупції, а от коли ми вирішимо оці всі нагальні проблеми країни, тоді за пропозицією Арсенія Петровича Яценюка розглянемо питання про захист сексуальних меншин. Дякую за увагу.(Оплески)

ГОЛОВУЮЧИЙ. Переходимо до прийняття рішення. Хвилина, фракція Партії регіонів, Симоненко, прошу.

17:20:50

СИМОНЕНКО П. М.

Симоненко, фракция коммунистов. Я хочу ответить одному здесь из выступающих, який полум’яну промову висловив і говорить ще про боротьбу з корупцією посилався на те, звідки коріння цієї корупції.

Я хотів би ще раз наголосити на тому, що коли у Львівській області при владі були комуністи, то Львівська область розвивалася, будувалася, будувалися дороги, місто, будувалося підприємство. А ось сьогодні, коли націоналісти от такі махрові, як виступають з трибуни при владі, то сьогодні розтягують Львівську область, практично, так скажімо, нічого вже не залишилося. Куди ми поділи Львівський автобусний завод, де "Кінескоп", де інші підприємства, де гордість України радянської, коли Львів приймав участь у космічній програмі, найпотужніші наукові центри були? І все це було зроблено комуністами. Коли сьогодні націоналісти і їхні олігархи при владі знаходяться, то розтягнули все. Бур'янами заросла львівська земля, бо там половина землі сьогодні вже березками заростає.

Тому я хотів би нагадати оцим… (Шум у залі)

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Ставлю на голосування проект Закону номер 2219: "Про антикорупційну перевірку чиновників усіх рівнів" для прийняття за основу. Прошу голосувати депутатів.

17:22:37

Поіменне голосування. За-201

Проти – 9, утрималися – 51, не голосували 146. Рішення не прийнято.

По фракціях: Партія Регіонів – 0, "Батьківщина" – 82, "УДАР Віталія Кличка" – 38, "Свобода" – 35, Компартія – 29, позафракційні – 17.

*               *               *

 

 

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку