28 травня 09:52
Компанії, яким прибуток дорожчий за репутацію докладніше
27 травня 12:11
Відсутність продовольчої безпеки - це недоїдання та масовий голод докладніше
26 травня 16:46
Україні необхідні потужні системи ППО, щоб зберегти життя людей докладніше
25 травня 09:30
Українці в полоні докладніше
24 травня 13:55
Час посилити санкції проти рф! докладніше
23 травня 10:44
Покарання росії за воєнні злочини в Україні має бути невідворотнім докладніше
21 травня 20:00
Інформація про результати засідання Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики, яке відбулося 21 травня 2022 року докладніше
21 травня 08:35
Вимога надання Україні ППО та наступальної зброї – Україна сама себе і Європу захистить, тільки потрібна зброя докладніше
12 травня 2022, 09:21

Знищення росією культурної спадщини України

Росія віками руйнувала й калічила культуру України. А протягом останніх трьох місяців російські війська нищать унікальні пам’ятки архітектури, мистецтва та історії України вже відкрито — ракетами, бомбами, артилерійськими обстрілами. Вони навмисне ціляться в унікальні споруди і символи міст. Оскільки справжня їхня ціль — стерти Україну та будь-які прояви української ідентичності з лиця землі.

В умовах повномасштабної війни, розпочатої рф проти України, за останніми даними, вже зафіксовано 242 випадки знищення росіянами культурної спадщини українського народу. Так, окупанти повністю знищили або пошкодили щонайменше 92 релігійні споруди, 35 пам’яток історії, архітектури та містобудування, 29 меморіальних пам’ятників на честь історичних особистостей та подій ХІХ – початку ХХІ століття, 19 будівель та комплексів музеїв і заповідників. Окрім цього, під ворожі обстріли потрапили 33 будинки культури, театри, бібліотеки та інші об’єкти цінної історичної забудови. Зокрема:

Окупанти розбомбили будинок Музею українських старожитностей Василя Тарновського, побудований в кінці ХІХ ст. Останні півстоліття там була розташована Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва.

Внаслідок обстрілів на Київщині постраждали Свято-Георгіївська церква (побудована в 1873 р.) у селі Заворичі і Петро-Павлівська церква (ХХ ст.) у місті Буча.

Унаслідок активних бойових дій на Слобожанщині пошкоджена Свято-Успенська лавра — одна з трьох православних лавр в Україні. Перші згадки про Святогірську лавру датуються XVI ст, однак поселення монахів у ній зафіксовані ще за часів Київської Русі.

У Харківській області 7 травня 2022 року російські окупанти  під час обстрілу знищили Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди, який розташований у маєтку XVIII століття.

Найбільше руйнувань зазнали об’єкти культурної спадщини в Харківській області – 84, в Донецькій – 45, в Київській – 38, в Чернігівській – 24, в Луганській – 17, в Сумській – 14, де велися або продовжуються бойові дії.

Необхідно позбавити росію статусу члена ЮНЕСКО – країні-агресорці не місце в цій поважній міжнародній міжурядовій організації.

Знищуючи культурну спадщину України росія порушує багато світових угод щодо захисту культурної спадщини, зокрема Гаазьку угоду стосовно захисту пам'яток, які знаходяться в зоні світових конфліктів.

Також закликаю світову культорологічну спільноту підтримати програму належного фінансування відновлення та реставрації історико-архітектурних пам'яток України.

Ми повинні об'єднатися проти російських варварів ХХІ століття, поки вони не зруйнували усі пам’ятки національного значення України, які є надбанням всесвітньої культурної спадщини.

Заступник Голови Комітету  О. Мошенець