До 2-річчя початку війни: найбільш знакові закони прийняті у сфері запобігання і протидії корупції

26 січня 2024, 10:02

Вже майже два роки триває широкомасштабна війна в Україні. Два довгих роки відчайдушної боротьби українських воїнів та стійкості державних інституцій. Попри складні умови, постійну загрозу ракетних обстрілів Верховна Рада України, як і низка інших державних органів та суб’єктів господарювання, продовжила здійснювати свою діяльність.

Збройна агресія російської федерації активізувала потребу в законодавчих рішеннях у всіх сферах суспільного життя, і сфера запобігання та протидії корупції не стала винятком. З прийнятих Верховною Радою України з початку повномасштабного вторгнення – 24 лютого 2022 року законів слід виокремити такі:


Закон України від 7 вересня 2022 року № 2582-IX «Про внесення зміни до розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України" щодо встановлення обмежень для призначення Директора Національного антикорупційного бюро України у зв’язку з введенням воєнного стану в Україні».

Законом встановлення обмеження щодо призначення на посаду директора Національного антикорупційного бюро України особи, яка після введення воєнного стану перебувала за межами України сукупно більше 21 дня станом на останній день прийому документів від осіб, які претендують на участь у конкурсі.

Закон України від 20 вересня 2023 року № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану».

Цим законом відновлено обов’язок для державних службовців подавати декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також відкрито цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру цих декларацій.

Водночас, з метою захисту у період воєнного стану «чутливих» персональних даних Закон обмежує вільний доступ до декларацій військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, розвідувальних органів України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій, полонених, суб’єктів декларування, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, у тому числі якщо відповідні декларації були подані до початку проходження військової служби, призначення на посади.

Прийняття цього Закону забезпечило виконання зобов’язань, узятих Українською стороною згідно з Листом про наміри Уряду України та Національного банку України до Міжнародного валютного фонду від 24.03.2023 та Меморандуму про економічну та фінансову політику в частині відновлення декларування державних службовців.

Закон України від 8 грудня 2023 року № 3502-IX «Про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України" щодо посилення інституційної спроможності Національного антикорупційного бюро України».

Законом збільшено граничну чисельність Національного антикорупційного бюро України на 300 осіб. При цьому, враховуючи обмежені можливості фінансування в умовах правового режиму воєнного стану передбачено поетапне збільшення чисельності працівників органу: з 1 січня 2024 року – на 100 осіб, з них 10 осіб - державні службовці; з 1 січня 2025 року – на 100 осіб, з них 20 осіб - державні службовці; з 1 січня 2026 року – на 100 осіб, з них 20 осіб - державні службовці.

Закон України від 8 грудня 2023 року № 3503-IX «Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо приведення окремих положень у відповідність до висновків Європейської Комісії щодо України».

Змінами вилучено із Закону України "Про запобігання корупції" положення, що обмежували повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції щодо перевірки майна (активів), які вже пройшли перевірку та з’ясування походження майна набутого особою до призначення на відповідну посаду державної служби.

Слід зазначити, що у двох передостанніх законах враховані ключові рекомендації Європейської Комісії у сфері запобігання корупції, що посилило позицію України та сприяло прийняттю Європейською Радою рішення про відкриття переговорів про вступ України до ЄС.