Світ має зупинити екоцид, спричинений агресією росії проти України

05 листопада 2022, 13:46

 

Державні кордони окреслюють межі країн, але не можуть захистити від стихійних лих та екологічних катастроф, спричинених війною на території іншої держави.

Усвідомлюючи, що екологічні катастрофи впливають на увесь світ та на цілі покоління, Генеральна Асамблея ООН у 2001 році прийняла резолюцію A/RES/56/4, якою оголосила 6 листопада – Міжнародним днем запобіганню експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів.

Україна є найбільшою за територією країною Європи. Повномасштабна війна, розв’язана росією проти нашої країни, завдає величезної шкоди не лише екології України, але й всьому європейському континенту.

Підірвані ракетами ворога нафтобази, пошкоджені нафто-, газо- та аміакотрубопроводи, зруйновані місця зберігання небезпечних речовин, численні пожежі, а також виливи палива призводять до масового забруднення небезпечними речовинами атмосферного повітря, поверхневих і підземних вод, ґрунтів, акваторії Чорного та Азовського морів. Окрім того, вироблене у наслідок цього додаткове тепло, що надходить в атмосферу, може стати причиною зміни клімату.

Згідно даних Держекоінспекції за вісім місяців повномасштабної війни забруднено небезпечними речовинами 182 880 м2 ґрунтів; засмічено залишками знищених об’єктів та боєприпасів 2 365 129 м2 земель; під час обстрілів згоріло 680 618 т нафтопродуктів; випалено ракетами та снарядами 23 286 га лісів; знищено 7 155 689 м2 об’єктів, у тому числі критичної інфраструктури, що також спричиняє шкоду довкіллю.

За час війни від варварського російсько-окупаційного режиму зазнали серйозної, а подекуди й непоправної шкоди унікальні об’єкти природно-заповідного фонду України, зокрема, такі як: Кінбурнська коса, урочище Кучугури Сагайдачного, Грушки, плавні Дніпрово-Бузького лиману, Бієнкові плавні тощо.

Поки що встановити масштаби вчиненого росією на території України екоциду неможливо. Проте, навіть приблизні підрахунки дають чітке розуміння велетенської шкоди, вже завданої навколишньому середовищу.

Екологічна криза значно поглибиться у майбутньому, якщо сьогодні не зупинити російську агресію.

 

Заступник Голови Комітету                                              О. МОШЕНЕЦЬ