316 днів українці боронять свою землю та дім у війні, яка суттєво відрізняється від усіх попередніх військових конфліктів та воєн. Відмінність цієї війни полягає у її технологічності.
І якщо сучасні світові технологічні розробки дозволяють нам тримати оборону на полі бою, рятувати життя, підтримувати зв’язок між близькими і забезпечувати життєдіяльність країни, то в руках ворога вони виявилися цілеспрямованим знаряддям терору і вбивства мирного населення.
За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини з 24 лютого до 2 січня 2023 року від рук російських окупантів постраждало 17 994 цивільні особи (1 237 дітей), з них 6 919 людей загинуло (у тому числі 429 дітей) та 11 075 людей поранено (у тому числі 808 дітей).
Причини цієї трагічної статистики використання росією вибухової зброї з великою зоною дії, включаючи обстріли з важкої артилерії, реактивних систем залпового вогню, ракет і авіаударів.
Перешкодити діяльності російської військової машини, націленої проти України, а також здатності росії використовувати інформаційну зброю проти України і Заходу, покликані жорсткі ІТ-санкції проти рф впроваджені низкою країн світу і провідними компаніями.
Разом з тим, виявлені деталі американських і західних компаній в одному із безпілотних літальних апаратів іранського виробництва Shahed-136, збитого в Україні восени минулого року, дозволили глибше подивитись на потенційні схеми обходу таких санкцій.
Як повідомила прес-секретар Ради національної безпеки США Едрієнн Вотсон у своїй заяві CNN: «Ми розглядаємо способи націлювання на іранське виробництво БПЛА за допомогою санкцій, експортного контролю та спілкування з приватними компаніями, чиї деталі були використані у виробництві. Ми оцінюємо подальші кроки, які ми можемо зробити з точки зору експортного контролю, щоб обмежити доступ Ірану до технологій, що використовуються в дронах».
За інформацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України росія використала приблизно 660 дронів із 1750 передбачених контрактом. Їх інтенсивне використання спрямоване на виснаження та прорив української ППО.
Потреба посилення санкції проти росії в ІТ сфері очевидна, як і необхідність напрацювання шляхів відстеження потрапляння мікрочіпів та інших пристроїв в іранські та російські дрони.
Закликаю уряди країн, які ввели санкції, перешкоджати росії всіма можливими способами імпортувати технології з країн, які таких санкцій не вводять.
Перший заступник Голови Комітету Я. ЮРЧИШИН